«

»

Nov 17

Print this Článok

17. november – štátny sviatok

Covidová doba nás zavrela do domov a mnohí z nás si ani neuvedomujeme, ako rýchlo plynie čas, ako sa míňajú dni všedné, ale aj významné.

Tohtoročný štátny sviatok 17. novembra sme sa rozhodli si pripomenúť netradičnou formou  online divadelným predstavením November 1989.

November 1989

V inscenácii sú citované autentické materiály a príbehy, ktoré sa skutočne stali.

V roku 1989 sa po viac ako štyridsiatich rokoch podarilo zvrhnúť totalitný režim, ktorý si na Slovensku vyžiadal státisíce obetí. Jeho represie sa dotkli dvoch miliónov ľudí. Od ľudí vyžadoval uniformitu, poslušnosť, súhlas, priemernosť, opatrnosť, vernosť, vážnosť, lož. Desila ho kritika, výnimočnosť, samostatné myslenie, veľkorysosť, tolerantnosť, vzdelanie, mravnosť, zásadovosť, viera v Boha, znalosť cudzích jazykov, zmysel pre humor či dlhé vlasy. V ľuďoch zničil odvahu myslieť, chuť kritizovať a odhodlanie žiť v pravde.

Pre študentov neznáma história, pre ich rodičov spomienka na krásnu mladosť, pre starých rodičov – nostalgia, trpká spomienka?

Veríme, že predstavenie splnilo svoj účel, že študenti okrem toho, že neboli bežné banány, si uvedomili obmedzovanie slobody slova, názoru….

Reakcie od nich nás príjemne prekvapili a veríme, že naši študenti budú schopní sa na tento deň dívať nielen ako voľný deň, ale hlavne významný v našej novodobej histórii.

Permanent link to this article: http://sukromne.gymkremnica.sk/?p=4009